טיפול בדוד שמש שהתפוצץ

פיצוץ בדוד השמש הוא לא מאורע שכיח – וצריך לדעת מה לעשות

דוד השמש הוא למעלה מכל ספק אחד המרכיבים החשובים ביותר בבית שלכם. אם אתם לא מבינים עד כמה דוד השמש הוא חלק חשוב בחיי היום יום שלכם, נסו להעביר את ימי החורף הקרים בלי דוד אפקטיבי, או שתנסו לחזור הביתה בסוף יום עבודה מתיש ומיוזע בקיץ ולהבין שאין לכם מים חמים כי דוד השמש לא עבד כראוי. באופן יום יומי, כאשר אין תקלה או כל מצב בעייתי דומה, דוד השמש הוא פשוט חלק בבית שלנו שאנחנו מקבלים כמובן מאליו – וכך הדבר אכן צריך להיות, במרכיב בסיסי כל כך של חיי היום יום שלנו כמו מים חמים. עם זאת, כאשר ישנה תקלה כזו או אחרת בדוד שמש, אנחנו מבינים היטב את חשיבותו עבור אורח החיים היום יומי שלנו, וכאשר התקלה הזאת נרחבת ומהותית אנחנו צריכים לדעת כיצד לטפל בה בצורה היעילה ביותר. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא מצב של פיצוץ בדוד השמש – מצב שהוא נדיר למדי, אך בכל זאת צריך לדעת מתי הוא מתרחש וכיצד ניתן לטפל בו.

כיצד מטפלים בדודי שמש שהתפוצצו? האם יש דרך לתקן אותם או שחייבים להחליף?

  • מתי דוד מתפוצץ? ראשית, חשוב מאוד להבין שפיצוץ בדוד שמש הוא לא מצב שכיח כל כך, ומדובר באחת התקלות הנדירות יותר בדודי שמש מודרניים ואיכותיים. דודים שמתפוצצים הם בדרך כלל מכשירי ישנים יותר ובעלי שרידות נמוכה יותר מלכתחילה. הפיצוץ עצמו יכול להיות בצנרת הדוד ובאזור קולטי השמש, או שהוא יכול להיות בגוף הדוד עצמו. בדרך כלל, הפיצוץ יתרחש בשל תקלה של מגע חשמלי שבא במגע עם צנרת המים, או בשל הפרשי לחצים שנוצרים בעקבות סתימות מלאות או חלקיות בצנרת הדוד. במצבים אלה, בדרך כלל הפיצוץ בדוד לא יהיה מסוכן – אבל בהחלט יכול להוביל לנזקים משמעותיים ביותר בגג הבית ובמערכת הצנרת אם הוא לא יטופל במהרה. כעת, נבין כיצד זה מתבצע.
  • לרוב צריך להחליף – אם באמת ישנו פיצוץ מהותי בדוד שמש, כלומר בגוף הדוד עצמו שכולל את מכל המים המרכזי ואת גוף החימום החשמלי הפנימי, הפתרון היחיד לטיפול במצב זה יהיה החלפה של הדוד שמש במלואו. פיצוץ שגורם לשבר של ממש בדוד הוא בלתי הפיך, או שהתיקון שלו יהיה פשוט לא רווחי לעומת ההחלפה של דוד השמש במכשיר תקין, גם אם לא יקר במיוחד. המצבים בהם אכן ניתן לבצע תיקון של ממש לאחר פיצוץ בדוד הם מצבים בהם הפגיעה בגוף הדוד היא מינורית עד לא קיימת, ומצבים בהם עיקר הפגיעה היא בצנרת הדוד.
  • איך מתקנים? תיקון של פיצוץ בדוד השמש, שמתאפשר כאמור רק במצבים כלים יחסית, כולל בדרך כלל החלפה של המרכיבים שבהם היה הפיצוץ, ואיטום מחודש שלהם באופן מקצועי. במידה ומדובר בצנרת הדוד, הרי שמדובר בהחלפה פשוטה יחסית של צינורות – משימה שצריכה להתבצע בצורה המקצועית ביותר בכדי למנוע תקלות נוספות לאחר מכן. במידה ומדובר בגוף הדוד, התיקון הוא כאמור יחסית נדיר, אבל הדבר מתבצע באמצעות חומרי איטום שונים ומהווה במקרים רבים פתרון שהיעילות שלו מוגבלת מלכתחילה. כמובן שיש גם צורך בתיקון של התקלה החשמלית שגרמה לפיצוץ, במידה וזה אכן הגורם לפיצוץ.

בכל מקרה – עליכם לפנות לטכנאי ברמה הגבוהה ביותר

מצב של פיצוץ בדוד שמש הוא אחד המצבים המסובכים ביותר מבחינת תקלות ביתיות, ואתם צריכים אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ביותר שיסייעו לכם במצב זה. פנו לחברה מקצועית של טכנאי דוודים, ואפשרו לעצמכם ליהנות מדוד תקין ואיכותי במהירות.